Mieszkanie bez klimatyzacji – jak skutecznie radzić sobie z upałem?

Mieszkanie bez klimatyzacji – jak skutecznie radzić sobie z upałem?

Uff, jak gorąco! – powtarzają osoby mieszkające w miastach, kiedy temperatura w ich czterech ścianach sięga 30 stopni Celsjusza. Wówczas prowadzenie normalnego trybu życia staje się naprawdę uciążliwe… Brzmi znajomo? Daj sobie pomóc – sprawdź, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji!

Spis treści:

  1. Zamknięte okna w ciągu dnia jako zabezpieczenie domu przed upałem
  2. Zasłanianie okien w mieszkaniu dla ochrony przed palącym słońcem
  3. Ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych sposobem na ochłodzenie wnętrza
  4. Mieszkanie bez klimatyzacji a upał – podsumowanie

Zamknięte okna w ciągu dnia jako zabezpieczenie domu przed upałem

Wietrzenie mieszkania jest bardzo ważne, niemniej latem, należy podchodzić do tego tematu ze szczególną ostrożnością. Najlepsza pora na wymianę powietrza to wieczór, kiedy temperatura spada do 20-23 stopni Celsjusza. Inna pora? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przewietrzył swoje lokum rano, jednak musisz to zrobić dość wcześnie, zanim temperatura zacznie gwałtownie rosnąć. Idealnie, jeśli zdążysz przed godziną 8:00! Po tym czasie narażasz wnętrze na napływ gorących mas powietrza, a tego przecież chcesz uniknąć. Czy już teraz rozumiesz, dlaczego w ciągu dnia wszystkie okna w Twoim mieszkaniu powinny być szczelnie zamknięte?

Zasłanianie okien w mieszkaniu dla ochrony przed palącym słońcem

Czas na kolejny skuteczny sposób chroniący mieszkanie bez klimatyzacji przed upałem: zasłanianie okien. Inwestując w osłony okienne, możesz w dużym stopniu zapobiec nagrzewaniu się wnętrza. W tej kategorii do wyboru masz wiele rozmaitych wariantów. Od tradycyjnych – koniecznie grubych – zasłon, poprzez żaluzje drewniane bądź aluminiowe, aż po rolety klasyczne, rzymskie, plisowane czy też termoizolacyjne. To jednak nie wszystko – w przypadku upałów w mieszkaniu świetnie sprawdzą się także okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami, tzw. shuttersy. Oprócz skutecznego zatrzymywania promieni słonecznych, zapewniają poczucie prywatności oraz dodają wnętrzu subtelnej elegancji. Ich ponadczasowy charakter sprawia, że są estetycznym i funkcjonalnym elementem każdego domu.

Równie ciekawą opcją, której co prawda nie zaliczymy do osłon wewnętrznych, niemniej która ma zastosowanie w obrębie okien i świetnie sprawdzi się w letnim czasie, jest folia przeciwsłoneczna. To skuteczne narzędzie, które:

  • zmniejsza ilość energii cieplnej przenikającej przez okna, dzięki czemu znacznie obniża temperaturę w pomieszczeniu,
  • chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może prowadzić do blaknięcia mebli, podłóg i innych przedmiotów w mieszkaniu,
  • zmniejsza zapotrzebowanie na chłodzenie domu przy pomocy wentylatorów i klimatyzacji, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną.

Przeczytaj także: Lato w domu. Sprawdzone sposoby na letni wystrój wnętrz

Ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych sposobem na ochłodzenie wnętrza

Eksperymentowanie w kuchni, prasowanie i suszenie zalegającej sterty ubrań – w czasie upałów warto podejść do tych czynności z rozwagą. Wszystko dlatego, że wszelkie działające urządzania elektryczne wytwarzają własne ciepło, które później akumuluje się w ścianach, podłogach czy meblach. W taki oto sposób – często nieświadomie – podnosimy temperaturę w mieszkaniu, które usilnie chcemy przecież ochłodzić…

Jak więc w gorące dni zarządzać własnym domem, gdy nie posiada się klimatyzacji? Innymi słowy, jak efektywnie funkcjonować, kiedy upał daje się we znaki, a codzienne potrzeby i obowiązki nie mogą zostać pominięte? Kluczem jest dobra organizacja czasu – przenieś wybrane zajęcia na rano lub wieczór, kiedy temperatura na zewnątrz jest stosunkowo niska. Wówczas pomieszczenie, w którym przebywasz nie będzie się dodatkowo nagrzewać od słońca.

W kontekście letnich upałów przemyśl także kwestie gotowania, smażenia i pieczenia. Przepisy, które nie wymagają długiego przygotowania, zminimalizują czas działania sprzętów generujących ciepło, takich jak kuchenka czy piekarnik, co w takich warunkach może się okazać bardzo praktyczne.

Mieszkanie bez klimatyzacji a upał – podsumowanie

Najważniejszą kwestią dla osób mieszkających w mieście podczas upalnego lata jest zapobieganie przegrzaniu wnętrza. Gorące powietrze z zewnątrz, które dostaje się do mieszkania, niezwykle szybko nagrzewa ściany, meble i pozostałe wyposażenie. Taką przestrzeń bardzo trudno jest potem schłodzić... Inwestycja w klimatyzację – choć niezwykle wygodna i polepszająca jakość życia – nie jest jednak konieczna, o ile będziesz konsekwentnie przestrzegać omówionych zaleceń. Wietrzenie okien o odpowiedniej porze, zasłanianie ich w godzinach przed- i popołudniowych oraz umiarkowane czy też inteligentne korzystanie z urządzeń elektrycznych – to trzy kluczowe działania, które zapewnią Ci optymalny komfort w sezonie letnim.

Przeczytaj także: Jak urządzić wnętrze, które leczy ciało i duszę?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com