Jak urządzić wnętrze, które leczy ciało i duszę?

Jak urządzić wnętrze, które leczy ciało i duszę?

Osoby troszczące się o swoje dobre samopoczucie zwracają szczególną uwagę na to, kim otaczają się na co dzień. Czy wiesz, że podobnie jest w przypadku wnętrz? Przestrzeń, w której żyjemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i emocjonalne. Od kolorów ścian, poprzez ilość naturalnego światła, aż po wybór odpowiednich mebli – każdy element może sprawić, że poczujemy się lepiej. Sprawdź, jak to osiągnąć!

Spis treści:

  1. Dom jako oaza harmonii i równowagi życiowej
  2. Minimalizm we wnętrzu sprzymierzeńcem zdrowia psychicznego
  3. Kolory ścian jako klucz do lepszego samopoczucia
  4. Dbałość o dobrostan poprzez doświetlenie i wietrzenie wnętrza
  5. Optymalny komfort i satysfakcja z wnętrza dzięki idealnie dopasowanym meblom

Dom jako oaza harmonii i równowagi życiowej

Dobrostan w naszym życiu buduje wiele czynników: zdrowie fizyczne i psychiczne, relacje międzyludzkie, równowaga między życiem prywatnym a zawodowym, stabilność finansowa, realizacja pasji i zainteresowań, duchowość czy też wyznawane wartości. Nie można również przeoczyć znaczenia otoczenia, w którym przebywamy na co dzień. Dbałość o estetykę, porządek oraz funkcjonalność wnętrza, znacząco podnosi codzienny komfort mieszkania, przyczyniając się do poczucia dobrze zbalansowanego życia.

Czyż to nie piękne i kuszące, że, możemy zadecydować o tym, jak będziemy się czuć we własnych czterech ścianach? Skorzystaj z tego – zainwestuj czas i uwagę w stworzenie przestrzeni, która nie tylko odzwierciedla Twoją osobowość (gust, hobby etc.), ale także wspiera bieżące potrzeby i cele życiowe. Możesz skonsultować z profesjonalistami, którzy pomogą Ci osiągnąć zamierzony efekt lub – z pomocą naszych praktycznych wskazówek – podjąć się tego zadania samodzielnie. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy do odkrywania sztuki projektowania wnętrz wspierających zdrowie!

Przeczytaj także: Projekt wnętrza kompatybilny z potrzebami domowników? Poznaj house-coaching

Minimalizm we wnętrzu sprzymierzeńcem zdrowia psychicznego

Aranżacja wnętrza, która ma pozytywnie oddziaływać na zdrowie fizyczne i psychiczne, powinna być daleka od maksymalizmu. Przeładowane, chaotyczne otoczenie może wywoływać uczucie przytłoczenia i generować stres. To nie sprzyja wyciszeniu umysłu, a wręcz przeciwnie – nieustannie absorbuje uwagę człowieka na przedmiotach w pomieszczeniu, co wielu osobom, szczególnie tym, które cenią sobie ład i porządek, będzie przypominać o konieczności jego uporządkowania.

W minimalistycznym wnętrzu, gdzie króluje prostota i funkcjonalność, łatwiej nie tylko o efektywny odpoczynek, ale również o koncentrację niezbędną chociażby podczas pracy zdalnej. Ograniczenie liczby mebli i dekoracji to mniej rozpraszaczy czy też zakłóceń, co korzystnie wpływa na procesy myślowe oraz inne wykonywane czynności.

Kolory ścian jako klucz do lepszego samopoczucia

Odpowiednio dobrane kolory ścian mogą zwiększyć dobre samopoczucie w domu. Masz tu dość szerokie pole manewru – wybór odcieni, jak się zaraz przekonasz, wcale nie jest ograniczony. Bardzo ważne jest, abyś dokładnie przemyślał, na jakich emocjach czy też odczuciach zależy Ci w danym pomieszczeniu.

Oto opcje kolorystyczne, które pomogą Ci stworzyć wnętrze sprzyjające zdrowiu:

  • zielony – przywodzi na myśl lasy, łąki, budzącą się do życia przyrodę, tworząc w pomieszczeniu atmosferę przyjazną dla oczu. Przypisuje się mu działanie kojące, odprężające i wyciszające.
  • niebieski – nawiązuje do koloru nieba oraz wód (oceanów, mórz i rzek). Wprowadza uczucie świeżości i przestrzeni, niwelując napięcia oraz pomagając odnaleźć wewnętrzny spokój i równowagę.
  • jasne kolory ziemi, typu beżowy, kremowy, jasny brąz. Inspirowane naturalnymi elementami, takimi jak piasek, kamienie glina czy drewno, gwarantują przyjemną i łagodną atmosferę, przypominając o życiu w zgodzie z naturą.
  • żółć i pomarańcz – te ciepłe i optymistyczne barwy sprawią, że aranżacje zyskują energetyczny i optymistyczny wydźwięk. Z ich pomocą łatwo osiągnąć radosny klimat, który sprzyja podejmowaniu rozmaitych aktywności.
  • pastelowe kolory, takie jak jasny róż, miętowy, lilowy – budują we wnętrzu spokojną i relaksującą aurę, jednocześnie podkreślając subtelność i i lekkość wystroju.

Dbałość o dobrostan poprzez doświetlenie i wietrzenie wnętrza

Aranżacja sprzyjająca dobrostanowi psychicznemu i fizycznemu będzie skuteczna, gdy zapewnisz wnętrzu obfitość promieni słonecznych oraz regularne dostarczanie świeżego powietrza. Wiele osób bagatelizuje te aspekty, podczas gdy są one kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu energii, pozytywnego nastroju, motywacji do działania, a przede wszystkim dla prawidłowej regulacji rytmu okołodobowego. Zatroszcz się więc zarówno o odpowiedni dobór, jak i rozmieszczenie firanek i zasłon – niech nie blokują aranżowanej przestrzeni dostępu światła dziennego. Kolejno zwróć uwagę na to, co znajduje się na parapetach okiennych. O ile strefy te można zdobić na wiele różnych sposobów (poruszaliśmy ten wątek w artykule pt. Jak ozdobić parapet wewnętrzny? Oryginalne pomysły na aranżację okna), tak w tym przypadku zalecamy oszczędność. Biorąc pod uwagę codzienne otwieranie okien, może się okazać, że w tej części wnętrza umieścisz jedynie niewielką roślinę doniczkową lub zupełnie odpuścisz temat dekoracji, uznając, że tak będzie praktyczniej.

Optymalny komfort i satysfakcja z wnętrza dzięki idealnie dopasowanym meblom

Cechy charakterystyczne mebli mają ogromne znaczenie dla wygody i satysfakcji z użytkowania domowego wnętrza. Poza estetyką, w której skład wchodzi wybór kształtów, kolorów i materiałów, równie ważne pozostają: ergonomia, dostosowanie do indywidualnych potrzeb, funkcjonalność oraz praktyczność.

Zwróć uwagę, że zarówno krzesła, fotele, sofy, jak i biurka powinny cechować się ergonomicznym designem, zapewniając odpowiednie wsparcie dla pleców. Jest to szczególnie ważne przy długim czasie spędzanym w pozycji siedzącej. Przed zakupem warto więc zweryfikować, czy potencjalne modele oferują regulację wysokości, głębokości i kąta nachylenia.

A co z łóżkiem? W tym przypadku kluczowe jest właściwie wyposażenie, takie jak wygodny materac i poduszki, które są nieodzowne dla zdrowego i efektywnego snu. W końcu nie tylko to ile śpimy, ale i jak śpimy, przekłada się nasze codzienne funkcjonowanie oraz nastrój.

Przeczytaj także: Sypialnia marzeń – praktyczne wskazówki i inspiracje

Sekret dobrego samopoczucia we wnętrzu polega również na starannym układzie mebli i elementów wyposażenia! Optymalne wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej bez wątpienia determinuje codzienne emocje. Realnym wsparciem dla naszego dobrostanu w tzw. czterech ścianach są wielofunkcyjne meble, typu rozkładane stoły / stoliki kawowe, sofy z funkcją spania, szafy z ukrytym biurkiem, półkami, szufladami itp. Dodatkowo przemyślane przechowywanie (zamknięte szafy, pojemne szuflady), które zapewnią wystarczającą ilość miejsca na rozmaite artykuły, a jednocześnie ułatwią organizację i pozwolą utrzymać porządek w domu.

Na sam koniec niemniej ważna praktyczność. Musisz wiedzieć, że tylko trwałe i solidne artykuły wnętrzarskie sprawią, że nasze dobre samopoczucie nie zostanie zachwiane. Zniszczone, zużyte czy też łatwo uszkadzające się wyposażenie może zakłócać Twój spokój. To samo dotyczy utrzymania czystości – wybieraj materiały i powierzchnie, które są nie tylko odporne na różnorodne czynniki, ale i proste w czyszczeniu oraz pielęgnacji. Dzięki temu użytkowanie wnętrza będzie znacznie mniej stresujące.

Przeczytaj także: Butelkowa zieleń – elegancja i spokój w Twoim wnętrzue-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com