Cegła z rozbiórki – dlaczego tak lubimy wnętrza z jej udziałem?

Cegła z rozbiórki – dlaczego tak lubimy wnętrza z jej udziałem?

Cięta na płytki cegła rozbiórkowa przeżywa dziś prawdziwy renesans. Ten znany od wieków materiał bez trudu zaskarbił sobie serca wielu architektów wnętrz. Bogata faktura i charakterystyczny ceglany kolor sprawiają, że każde pomieszczenie, w którym zastosowano starą cegłę, staje się oryginalne i przyjemne w odbiorze. Co przesądza o tym, że cegła z rozbiórki z sezonu na sezon jest niezmiennie modna? Gdzie szukać płytek z prawdziwej, historycznej cegły?

 

Cegła z rozbiórki – z jakich konkretnie budynków ją pozyskujemy?

Oferowana w naszym sklepie cegła rozbiórkowa pozyskiwana jest z XIX i XX-wiecznych budynków. Jest zatem materiałem bardzo starym, ale to właśnie to kryterium stanowi o jej wyjątkowości. Stare cegły, które niegdyś były ręcznie formowane, służyły do wnoszenia różnorodnych obiektów takich jak fabryki, kamienice, budynki mieszkalne, pałace, dworki, zamki, młyny, kościoły i klasztory. Oczywiście wykorzystywano je również do budowy wszelkiego rodzaju elementów konstrukcji. Mowa tu nie tylko o murach czy też ścianach wewnątrz budynku, ale i na zewnątrz – filarach, słupach. Prawdziwa cegła, określana dziś przeważnie cegłą rozbiórkową, tworzyła ponadto niezwykle trwałą obudowę kominków i palenisk, jak również mury obronne.  

 

Cegła rozbiórkowa – sekret tkwi w historii

Wybór cegły dekoracyjnej na rynku jest bardzo duży. Możemy wybierać spośród dekoracyjnych cegiełek gipsowych z fugą dostępnych w każdym markecie budowalnym lub płytek z prawdziwych cegieł pochodzących z rozbiórki starych obiektów. Te ostatnie tzn. płytki z historycznej cegły zdecydowanie zdobywają przewagę nad imitacją cegły, nawet jeżeli zdecydujemy się pomalować je na biało (częsty zabieg stosowany w aranżacjach wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, skandynawskim).

Trzeba zwrócić uwagę, że stara cegła z rozbiórki na ścianę to nieprzerwanie od wielu lat szalenie modny element wystroju wnętrz. Z czego to wynika? Być może z faktu, że cegła towarzyszy nam od zamierzchłych czasów, w związku z czym wciąż postrzegana jest jako materiał naturalny, w pewien sposób bliski naszym przyzwyczajeniom...

W przeszłości cegła wykonywana była z gliny, z kolei ta do dziś kojarzy nam się z naturą i bliskością przyrody. Współcześnie glina w budownictwie uznawana jest za surowiec ekologiczny i nietoksyczny. Pozytywnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu, co wynika z jego naturalnych właściwości. Wszystko to sprawia, że umiejętne wykorzystanie prawdziwej cegły we wnętrzu zapewnia zdrowe warunki do życia i mieszkania, a przy okazji tworzy ciepły, domowy klimat.

Zwróćmy jeszcze uwagę na jeden aspekt… Płytki ceglane powstają poprzez cięcie starych, historycznych cegieł, które nierzadko posiadają pozostałości w postaci zaprawy, przebarwień itp. Oznacza to, że ktoś, kto poszukuje oryginalnego materiału wykończeniowego do swojego wnętrza, z pewnością nie przejdzie obojętnie obok starej cegły z rozbiórki. Dzięki wspomnianej metodzie produkcji cegła rozbiórkowa ułożona na ścianie lub podłodze zbuduje atrakcyjną wizualnie – nierównomierną powierzchnię o niejednolitej kolorystyce. Patrząc w ten sposób, nic dziwnego, że cegła z rozbiórki jest dla wielu mieszkańców liderem wśród materiałów ozdobnych do wnętrz, który nie ma prawa się znudzić.

cegla rozbiorkowa we wnetrzu

Stara cegła z rozbiórki – jaką fugę i impregnat wybrać?

Kupując cegłę z rozbiórki od producenta, nie ma ryzyka, że dobierzesz kiepską chemię montażową. W e-Cegła zawsze staramy się obsłużyć naszych klientów w sposób kompleksowy, sugerując tylko właściwe decyzje zakupowe. Dlatego też w ofercie naszego sklepu internetowego z cegłą posiadamy specjalistyczne akcesoria do płytek z prawdziwej cegły.

Nie musisz tracić czasu i zastanawiać się – jaka fuga i impregnat do cegły dekoracyjnej ręcznie formowanej będą odpowiednie. Po prostu skontaktuj się z nami, a my zaproponujemy Ci zarówno profesjonalną fugę dekoracyjną w typowej dla cegły gamie kolorystycznej, jak również impregnaty do starej cegły, które pozwolą ochronić ceglane płytki przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadać im pożądane nasycenie koloru.

Przeczytaj także: Stara cegła w kuchni – 3 niezawodne pomysły na wykończenie ściane-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com