Odkryj potencjał cegły w projektowaniu wnętrz

Odkryj potencjał cegły w projektowaniu wnętrz

Sposobów wykończenia ścian wewnętrznych jest cała masa. Rynek systematycznie „zalewają” nowe materiały dekoracyjne, które architekci wnętrz chętnie zestawiają z innymi surowcami, osiągając niebanalny efekt wizualny. Jednym z dekorów, który świetnie odnajduje się zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych tekstur jest cegła. Pozwól jej odmienić Twoje wnętrze – wprowadź ją do aranżacji i ciesz się ponadczasowym designem!

Spis treści:

  1. Stara cegła ukryta pod tynkiem
  2. Cegła rozbiórkowa cięta w nowoczesnym budownictwie
  3. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem cegły ozdobnej

Stara cegła ukryta pod tynkiem

Czy Wy też odnosicie wrażenie, że aranżacje, o których rozpisują się magazyny czy portale wnętrzarskie, zawierają w sobie rozwiązania z przeszłości? Nie trzeba długo śledzić tego typu treści, aby przekonać, że wydobycie historycznych cegieł spod warstw tynku stało się dziś zabiegiem niezwykle pożądanym. Przeprowadza się go w przedwojennych kamienicach, starych domach czy poprzemysłowych budynkach, czyli w miejscach, gdzie znajdziemy oryginalne cegły z ubiegłych wieków. Stąd już niedaleka droga do stworzenia wyszukanej aranżacji mieszkania, biura czy studia fotograficznego, ale też restauracji czy kawiarni.

Warto zauważyć, że rosnące zainteresowanie tego typu przestrzeniami czy też designem potwierdza, że to, czego nam brakuje we współczesnym świecie lub to, czym chcemy się otaczać na co dzień, ma duży związek z naturą, historią czy powrotem do korzeni. Biophilic design, estetyka retro, użycie zrównoważonych materiałów, minimalizm – to światowe trendy wnętrzarskie, które są z nami już od dobrych kilku lat, a co więcej, nic nie wskazuje na to, by miały ulec odwróceniu czy też zahamowaniu.

Przeczytaj także: Aranżacja ściany z cegły. Zobacz, jakie masz możliwości dekoracyjne

Cegła rozbiórkowa cięta w nowoczesnym budownictwie

Nie jest zaskoczeniem, że cegła to chętnie wybierany dekor ścienny do nowo powstałych budynków. Sprzyja temu różnorodność cegiełek wewnętrznych, które w dużej mierze są… imitacjami. Do tego grona zaliczają się choćby popularne płytki ceglane gipsowe i betonowe. Te może i występują w bogatej palecie kolorystycznej, posiadają przystępne ceny, a łatwość ich montażu przekonuje osoby niemające doświadczenia w remontach, tak pod wieloma względami (niestety) nie dorównują płytkom z cegły rozbiórkowej.

Spójrzmy prawdzie w oczy, stare cegły nie dość, że bazują na surowcu naturalnym, glinie, to były jeszcze formowane ręcznie. Oba te czynniki sprawiają, że każdy egzemplarz cegły rozbiórkowej jest jedyny w swoim rodzaju, także jej lico. Różnica między wyrobem naturalnym, czyli płytkami ze starej cegły, a cegłami ozdobnymi produkowanymi maszynowo jest widoczna gołym okiem. Dotyczy ona zarówno ubarwienia, jak i faktury, a nawet kształtu. Warto o tym pamiętać, wybierając cegłę dekoracyjną do swojego wnętrza.

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem cegły ozdobnej

Cegłę naturalną w postaci płytek można wykorzystać praktycznie w każdym stylu wnętrzarskim. Jest ona mile widziana w zarówno w tradycyjnym wystroju, jak i w nowoczesnych aranżacjach. Podobnie jeśli chodzi o metraż – nadaje się do dekoracji ścian dużych pomieszczeń, typu salon z antresolą, ale też niewielkich przestrzeni, jak np. strefa dzienna w kawalerce. W każdym wypadku należy jednak dokładnie przenalizować kolor i strukturę cegiełek oraz ich rozmieszczenie.

Klasyczne cegły o intensywnym wybarwieniu i chropowatym wykończeniu doskonale zaprezentują się w przestronnym lofcie czy rustykalnym domu, z kolei w mniejszych wnętrzach, jak choćby małe mieszkanie w stylu minimalistycznym, lepiej wypadną subtelniejsze warianty, typu białe lub beżowe płytki ceglane. Nie oznacza to jednak, że czerwona, pomarańczowa lub brązowa cegła o nieregularnej fakturze zawsze będzie złym wyborem do małych przestrzeni. Ten dekor ścienny ma szansę się w nich odnaleźć, pod warunkiem, że zaplanujemy jego użycie w rozsądnych ilościach, a ponadto zestawimy z jasnymi kolorami ścian. Wówczas nie będzie postrzegany jako ciężki, lecz „smaczny” i designerski.

Przeczytaj także: Między wiejską sielanką a miejską innowacją. Styl modern farmhouse we wnętrzache-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com