Zalety i możliwości zastosowania starych cegieł w aranżacji loftów
Wnętrza loftów emanują surową elegancją, nowoczesnością i niepowtarzalnym stylem. Jednym z ważniejszych elementów, który dodaje im charakteru, są stare cegiełki. Te historyczne detale architektoniczne ozdabiają ściany oraz tworzą w loftowej przestrzeni unikalny klimat. Sprawdźmy, jakie możliwości stwarzają cegły dekoracyjne oraz jak można wykorzystać ich potencjał w aranżacji tego typu wnętrz!
Spis treści:
- Styl loftowy w pigułce
- Stara cegła jako element przemysłowej elegancji
- Estetyka starych cegieł we wnętrzach loftowych
- Praktyczne walory starej cegły w aranżacji loftów
Styl loftowy w pigułce
Przestrzenie określane loftami to zazwyczaj duże i otwarte pomieszczenia, które niegdyś pełniły funkcje hal przemysłowych lub fabrycznych. Z biegiem czasu zaczęliśmy zachwycać się ich autentycznością czy też oryginalnością, przekształcając na mieszkania, biura, galerie sztuki, restauracje i kawiarnie. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z wnętrzem loftowym? Oto kilka ich charakterystycznych cech:
- duży metraż bez ścianek działowych – pozwala dopasować aranżację do własnych potrzeb,
- wysokie sufity – potęgują wrażenie przestronności,
- duże okna – „wtłaczają” do pomieszczenia naturalne światło,
- odsłonięte surowe elementy architektoniczne – rury kanalizacyjne, żeliwne grzejniki, przewody elektryczne, belki sufitowe, kolumny,
- naturalne materiały – stara cegła, beton, metal, drewno, szkło.
Stara cegła jako element przemysłowej elegancji
Prawdziwa cegła to obecnie coś więcej niż tylko materiał konstrukcyjny, który kojarzy się z chłodem i surowością. Liczne realizacje wnętrzarskie w stylu loft z udziałem tego surowca potwierdzają, że cegiełki to świetny sposób na połączenie przemysłowego charakteru z ponadczasową elegancją. Do tego dochodzi aspekt historyczny, dzięki któremu przestrzeń nabiera głębi i absolutnie wyjątkowej atmosfery.
Jak już się pewnie domyślacie – w procesie kreowania wnętrza loftowego jedynym słusznym wyborem jest naturalna cegła, najlepiej rozbiórkowa. Aktualnie można ją kupić w formie ciętej (czyt. cięta cegła rozbiórkowa lub płytki ze starej cegły). Taki format znacznie ułatwia montaż w porównaniu z tradycyjnymi cegłami pełnymi.
Przeczytaj także: Aranżacja ściany z cegły. Zobacz, jakie masz możliwości dekoracyjne
Estetyka starych cegieł we wnętrzach loftowych
Estetyka płytek ze starej cegły obejmuje różne wzory, kolory i faktury. Możesz wybierać spośród wielu dostępnych możliwości, tworząc efekt kontrastu lub harmonii wraz z pozostałymi elementami wystroju. Opierając się na przyjętej koncepcji projektowej oraz na własnych preferencjach estetycznych, rozważ różne propozycje. Z naszego doświadczenia – jako producenta płytek ceglanych – wynika, że wiele osób wybiera gładkie, minimalistyczne wykończenia, podczas gdy inni decydują się na 100-procentową surowość poprzez zastosowanie fragmentów cegieł o chropowatej strukturze. Podobnie jeśli chodzi o ich ubarwienie – jedni stawiają na naturalne czerwone odcienie, gdyż te najbardziej kojarzą się im z przemysłowymi czy też fabrycznymi przestrzeniami, pozostali są przekonani do brązowych, a nawet czarnych kolorów, upatrując w nich nowoczesności, wyrazistości oraz głębi. A co z wzorem cegiełek we wnętrzu loftowym? Naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie – znane każdemu – tradycyjne ułożenie cegieł. Wprowadzi ono do pomieszczenia pożądane cechy: surowość, autentyczność i historię.
WSKAZÓWKA OD E-CEGŁA: Jeśli mielibyśmy wskazać jedno rozwiązanie, które sprawdzi się prawdopodobnie w każdym wnętrzu loftowym, to byłyby to… płytki ceglane o płaskiej strukturze w kolorze czerwonym lub pomarańczowym (sprawdź: cegła na ścianę LOFT).
Praktyczne walory starej cegły w aranżacji loftów
Za wprowadzeniem ciętej cegły rozbiórkowej do aranżacji wnętrza stoi wiele praktycznych korzyści. Warto je poznać i przekonać się, że oryginalny wygląd to tylko jedna z wielu zalet tego dekoru ściennego. Do popularności i wykorzystania cegły w stylu loft (choć nie tylko) przyczyniają się:
- trwałość – naturalne cegły są wyjątkowo trwałe, dlatego stanowią idealne rozwiązanie dla osób poszukujących solidnych materiałów, które nie zmienią swojego wyglądu ani właściwości przez wiele lat,
- odporność – prawdziwe cegiełki są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a przy odpowiedniej impregnacji także na działanie używanych na co dzień środków czyszczących czy substancji chemicznych,
- izolacja termiczna i akustyczna – cegła, także ta cięta, wykazuje zdolność do magazynowania ciepła i tłumienia dźwięków, dzięki czemu przyczynia się do stworzenia komfortowej przestrzeni mieszkalnej / biurowej / etc.,
- łatwość konserwacji – w celu pozbycia się kurzu, plam i innych zabrudzeń z ceglanej powierzchni, należy posłużyć się wilgotną ściereczką, sięgnąć po wodę z płynem do mycia naczyń lub użyć delikatnego środka czyszczącego przeznaczonego stricte do starej cegły,
- ekologiczność – wykorzystanie cegieł rozbiórkowych we wnętrzach „wspiera” praktyki ekologiczne poprzez recykling i minimalizację odpadów budowlanych, wpisując się tym samym w filozofię zrównoważonego projektowania.
Przeczytaj także: Styl prowansalski – przepis na sielskie, a jednocześnie eleganckie wnętrze