Styl prowansalski – przepis na sielskie, a jednocześnie eleganckie wnętrze

Styl prowansalski – przepis na sielskie, a jednocześnie eleganckie wnętrze

Prowansja kojarzy się głównie z bezkresnymi polami lawendy, licznymi winnicami, gajami oliwnymi, lazurową wodą i słońcem. W tak zachwycających okolicznościach przyrody, zazwyczaj na wzgórzach, ulokowane są urokliwe, kamienne wioski. Nic dziwnego, że mieszcząca się na południu Francji „kraina barw” stanowi dziś inspirację dla projektantów wnętrz z całego świata. Zostań z nami na dłużej, by dowiedzieć, jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim!

Spis treści:

  1. Jak narodził się styl prowansalski?
  2. Czym charakteryzuje się styl prowansalski?
  3. Z czego wykonane są ściany i podłogi we wnętrzu prowansalskim?
  4. Jakie kolory wprowadzić do wnętrza w stylu prowansalskim?
  5. Jakie meble i dodatki pasują do stylu prowansalskiego?

Jak narodził się styl prowansalski?

Początki stylu prowansalskiego przypadają na XIX wiek. Wtedy też francuska burżuazja zaczęła upatrywać piękna w tamtejszym krajobrazie, doceniać niespieszny styl życia i sielską atmosferę. Zachwyt nad południowym rejonem Francji przedstawiają obrazy znanych malarzy, takich jak Vincent Van Gogh, Pablo Piccasso i Paul Cezanne. Uznaje się, że to właśnie dzięki działalności tych artystów do Prowansji przybywało coraz więcej turystów. Oczarowani klimatem francuskiej wsi, chętnie odtwarzali go we własnych domach, co skutkowało powstaniem – jednego z najbardziej popularnych dziś stylów wnętrzarskich – stylu prowansalskiego.

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Wnętrza prowansalskie łączą wiejski klimat z ponadczasową elegancją. Nie trzeba dokonywać specjalnej analizy, żeby stwierdzić, że zamiłowanie do natury i szacunek dla tradycji są punktem odniesienia. W aranżacjach prowansalskich spotkamy jasne, przyjemne dla oka kolory, naturalne materiały oraz meble wzorowane na francuskiej (romantycznej) estetyce sprzed wielu lat. Pierwsze skrzypce grają tu kwiaty i zioła, ręcznie zdobiona ceramika czy haftowane obrusy. Zasadniczo styl prowansalski to połączenie stylu rustykalnego z elementami francuskiego szyku. Z jednej strony prosty i przytulny, z drugiej luksusowy i elegancki.

Z czego wykonane są ściany i podłogi we wnętrzu prowansalskim?

Ciepłe lata, łagodne zimy – śródziemnomorski klimat właściwie od zawsze wpływał na architekturę Prowansji. Do budowy domów wykorzystywano lokalne surowce – kamień (głównie piaskowiec) i drewno. Były one widoczne nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz wiejskich chat. Ściany pomieszczeń zdobił więc odkryty kamień, który nierzadko pokrywano wapnem. Na suficie widoczne były belki stropowe. Podłogę wykańczano kamieniem, terakotą lub szerokimi deskami.

Jeśli zależy Ci na odtworzeniu prowansalskiego klimatu w swoim wnętrzu, zainspiruj się powyższym opisem. Jednocześnie rozważ ozdobne sztukaterie, tapetę z delikatnym motywem kwiatowym, pasami lub kratą, tynk strukturalny, a w przypadku posadzki – płytki ceglane podłogowe. Każdy z tych materiałów wykończeniowych będzie mile widziany w tego typu aranżacji.

Jakie kolory wprowadzić do wnętrza w stylu prowansalskim?

Przestrzenie w stylu prowansalskim zdominowane są przez jasne, rozbielone kolory. Odzwierciedlają one słoneczny klimat południowej Francji oraz nawiązują do piękna okolicznej przyrody. Są to różne odcienie bieli, fiolety, żółcienie, błękity oraz blade zielenie.

Co istotne, bazą we wnętrzu prowansalskim zazwyczaj jest biel, jednak nie czysta czy też śnieżnobiała, lecz tzw. złamana biel, nierzadko zmieszana z szarością. Następnym kolorem, którego obecność powinna być wyraźnie zaznaczona w aranżacji prowansalskiej, jest oczywiście fiolet. I tu do wyboru masz szeroką paletę kolorystyczną. Odcień lawendowy, liliowy lub wrzosowy – każdy z nich jest godny uwagi.

kuchnia w stylu prowansalskim

Jakie meble i dodatki pasują do stylu prowansalskiego?

W prowansalskim wnętrzu królują naturalne materiały. Drewno, kamień, kute żelazo, len, bawełna, wiklina to surowce, które doskonale wpisują się w omawiana stylistykę. Absolutnie obowiązkowe są stare lub celowo postarzane meble pomalowane na biało i poprzecierane. Ogólnie rzecz biorąc, wnętrza prowansalskie określa się jako subtelne bądź eteryczne, dlatego stoły, stoliki, regały, szafy (i wszelkie inne meble, jakie wprowadzisz do aranżacji) powinny charakteryzować się lekkim i opływowym kształtem. Stół na kabriolowych nogach, rustykalne lub ludwikowskie krzesła, efektowna przeszklona komoda z ozdobnymi szprosami, miękka i niska kanapa obita tkaniną w kwiecisty wzór czy wiklinowy bujany fotel – to jest to!

Kolejnym istotnym elementem wnętrz prowansalskich jest ceramika nawiązująca do lokalnych motywów. Mowa tu choćby o ceramicznych paterach i wazonach czy porcelanowych dzbankach do herbaty i kawy. Najlepiej sprawdzą się naczynia o delikatnym roślinnym zdobieniu lub zupełnie gładkie utrzymane np. w odcieniu ecru. Co z tkaninami? Zgodnie z estetyką prowansalską konieczne jest, aby obrusy, zasłony czy pościele wykonane były z lekkich materiałów naturalnych, takich jak len, bawełna.

We wnętrzach prowansalskich natura przewija się także w dodatkach. Obecność gałązek oliwnych, ziół (bazylia, oregano, tymianek), winogron, aż w końcu lawendy jest czymś oczywistym. O tej ostatniej nie możemy zapomnieć, w końcu to znak rozpoznawczy Prowansji. Żywą lawendę najlepiej jest umieścić w blaszanych lub wiklinowych pojemnikach, natomiast suszoną powiesić przy suficie w formie małych bukiecików.

Na sam koniec światło, jak najwięcej światła! Wnętrza oddające ducha Prowansji są jasne, dobrze doświetlone. Idealnie, jeśli postarasz się o to, by do pomieszczenia wpadało jak najwięcej promieni słonecznych, niemniej równie ważnym krokiem będzie zastosowanie oświetlenia sztucznego, które po zmroku spełni swoja rolę, ale też ozdobi wnętrze. Proponujemy żyrandol z tekstylnym abażurem lub kryształowy. Oba łączą klasykę z nowoczesnością, utożsamiając się z omawianym nurtem aranżacyjnym.

Przeczytaj także: Peach Fuzz kolorem roku 2024 według Pantone. Czy ma szansę zdominować nasze wnętrza?e-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com