Peach Fuzz kolorem roku 2024 według Pantone. Czy ma szansę zdominować nasze wnętrza?

Peach Fuzz kolorem roku 2024 według Pantone. Czy ma szansę zdominować nasze wnętrza?

Projektanci, graficy, artyści… Końcem roku niemal cały świat czeka na tę informację! Chodzi oczywiście o wskazanie topowego koloru przez ekspertów amerykańskiego Instytutu Pantone. Werdykt ten jest ważny dla wielu branż, m.in. dla branży wnętrzarskiej. Planujesz remont lub metamorfozę swojego mieszkania? Poznaj 13-1023 Peach Fuzz i przekonaj się, dlaczego powinieneś uwzględnić go w swojej wizji aranżacyjnej!

Spis treści:

  1. Kolor roku według Pantone – od czego zależy jego wybór?
  2. Kolor roku 2024 – co kryje w sobie Peach Fuzz?
  3. Pantone 13-1023 Peach Fuzz – czy to odpowiedni kolor do współczesnych wnętrz?
  4. Peach Fuzz – jaki potencjał aranżacyjny posiada kolor roku 2024?

Kolor roku według Pantone – od czego zależy jego wybór?

Wybór koloru roku według Pantone to coś więcej niż tylko chwilowa moda czy trend, który ogranicza się do jednego kontynentu, kraju bądź środowiska. Decyzja ta opiera się na wnikliwej analizie zachowań rynkowych, przeprowadzonych badaniach, obserwacjach problemów czy wyzwań. Ważne jest bowiem, a może najważniejsze, aby barwa roku, którą typują amerykańscy specjaliści, była tożsama z tym, co aktualnie dzieje się na świecie. Wiąże się to zatem z koniecznością przyjrzenia się różnym aspektom kultury, mody, designu, ale też ze zbadaniem nastrojów społecznych czy politycznych, itp.

Tak szerokie spojrzenie pozwala ekspertom Pantone wskazać nieprzypadkowy kolor na nadchodzące 12 miesięcy. Nieprzypadkowy, bo uzasadniony – jego opis jest powszechnie dostępny na oficjalnej stronie instytutu: https://www.pantone.com/. Znajdziemy tam oficjalne stanowisko firmy, choćby co do wyboru koloru roku 2024 – Peach Fuzz, jego znaczenie oraz sposoby wykorzystania.

Kolor roku 2024 – co kryje w sobie Peach Fuzz?

Po dominacji odważnej czerwieni z nutą fuksji (Viva Magenta – kolor roku 2023), przyszła pora na zupełnie inną barwę. W roku 2024 w szeroko pojętym designie królować będzie 13-1023 Peach Fuzz. To subtelny brzoskwiniowy odcień, balansujący pomiędzy różem a pomarańczą. Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Pantone Color Institute, podkreśla, że barwa ta „oddaje nasze pragnienie pielęgnowania siebie i innych”. Odwołując się do wrodzonej tęsknoty za bliskością, więzi, porozumienia czy poczucia przynależności, tłumaczy znaczenie, jakie przypisuje się temu kolorowi. Sugeruje także, że Pantone 13-1023 Peach Fuzz łączy młodość i ponadczasowość, promieniujące ciepło i nowoczesną elegancję.

Pantone 13-1023 Peach Fuzz – czy to odpowiedni kolor do współczesnych wnętrz?

Ustaliliśmy już, że każdy kolor roku według Pantone – w tym 13-1023 Peach Fuzz – to nie tylko mniej lub bardziej interesująca barwa, ale i pewien przekaz. Oznacza to, że w najbliższym czasie będziemy świadkami, uczestnikami, a może nawet inicjatorami przedsięwzięć z wykorzystaniem „brzoskwiniowego pigmentu”. Prędzej czy później projektanci wnętrz, producenci mebli i szeroko pojęta branża home&decor zacznie kusić nas rozwiązaniami z udziałem Peach Fuzz. Czy jest się czemu opierać? Absolutnie nie.

Pantone 13-1023 Peach Fuzz jest kolorem ciepłym i radosnym, aksamitnym i delikatnym. Ma moc zbliżania ludzi, sprzyja wyrażaniu kreatywności, ale też odnowieniu sił witalnych. Oprócz tego wprowadza do przestrzeni łagodność, harmonię i spokój. Określenia te wręcz sugerują nam, gdzie jest jego miejsce. Czyż nie tych cech poszukujemy w naszych… wnętrzach?

Przeczytaj także: Ciepły minimalizm – nieprzemijający trend w aranżacji wnętrz lub Wielki powrót beżu do wnętrz, czyli klasyka w nowym wydaniu

Peach Fuzz – jaki potencjał aranżacyjny posiada kolor roku 2024?

Stanowisko Instytutu Pantone – wybór Peach Fuzz – stanowi zachętę do tego, aby w najbliższych 12 miesiącach pozwalać sobie na chwile wytchnienia, karmić się tym, co nas wzmacnia i przybliża do siebie. Skupić się zarówno na dbaniu o swój dobrostan, jak i na budowaniu relacji międzyludzkich. Brzmi pięknie, ale czy wprowadzenie wiodącej barwy na rok 2024 do domu lub mieszkania, zawsze czy też w każdym przypadku zakończy się sukcesem?

Otóż... Pantone 13-1023 Peach Fuzz jest kolorem, który doskonale harmonizuje zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi tonacjami. Świetnie zaprezentuje się w otoczeniu bieli, beżu, szarości, głębokiej czerwieni, granatu oraz czerni. Udane okaże się także zestawienie go z pastelami, złotem lub miedzią. Oczywiście to tylko przykładowe opcje, bowiem możliwości jest o wiele więcej.

Pojawia się kolejne pytanie, gdzie zastosować ten odcień? Subtelny, a zarazem optymistyczny charakter "brzoskwiniowego puchu" zachęca, aby wykorzystać go przede wszystkim w strefie relaksu – salonie lub łazience (w zależności od tego, jak definiujesz to pojęcie). Z kolei jego kojący i romantyczny wydźwięk sprawia, że jest barwą idealną do sypialni i pokoju dziecka.

Podsumowując, potencjał wnętrzarski koloru roku 2024 jest ogromny. Nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie będziemy obserwować realizacje wnętrzarskie z jego udziałem, a w przypadku tych udanych zachwycać się jego oryginalnością i uniwersalnością. Sprzyja temu mnogość rozwiązań aranżacyjnych, dzięki której możemy uczynić Peach Fuzz kolorem pierwszoplanowym lub nadać mu status akcentu. Farba, tapeta lub płytki w brzoskwiniowym kolorze, sofa, fotel, zasłony, poduszki dekoracyjne, a może jedynie wazon czy lampa stołowa w tym odcieniu? Tylko od Ciebie zależy, jak bardzo otworzysz się na aktualną rekomendację kolorystyczną od Pantone.

Przeczytaj także: German Schmear, czyli jak stworzyć urokliwy ceglany mur w białym kolorzee-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com