German schmear, czyli jak stworzyć urokliwy ceglany mur w białym kolorze

German schmear, czyli jak stworzyć urokliwy ceglany mur w białym kolorze

Czy Twój dom lub mieszkanie ozdobione jest prawdziwymi cegłami? Rozmyślasz nad tym, aby pomalować je na biało, a tym samym odświeżyć wygląd ceglanej – opatrzonej już nieco – dekoracji? Postaw na German smear czy też German schmear i odmień charakter swojego wnętrza.

Spis treści:

  1. German schmear – co to jest?
  2. German smear – czym różni się od innych technik malowania cegły?
  3. Germen schmear – do jakiego stylu aranżacyjnego pasuje?

German schmear – co to jest?

German schmear to niemiecka technika, która polega na nałożeniu odpowiedniej warstwy zaprawy cementowo-piaskowej, na starą cegłę lub kamień, a następnie rozsmarowaniu jej („schmieren” – „rozsmarowywać”) i uzyskaniu niepowtarzalnego efektu dekoracyjnego – starego, szorstkiego, bielonego.

Początkowo metoda ta była znana i stosowana jedynie w północnej części Niemiec, jednak z czasem zaczęło być o niej coraz głośniej. Dziś German schmear / German smear jako rodzaj wykończenia znany jest nie tylko w całej Europie, ale i Ameryce czy Australii. Rozpisują się o nim portale wnętrzarskie z różnych zakątków świata, a wszystko dlatego, że pozwala zmienić pierwotny kolor cegły na biały i nadać ceglanej ścianie zupełnie inny, odświeżony wygląd, jak również charakter. Z jednej strony uniwersalny i klasyczny, z drugiej niesamowicie oryginalny, autentyczny i nostalgiczny…

German smear – czym różni się od innych technik malowania cegły?

Chcąc cieszyć się białym ceglanym murem, zwykle słyszymy o wykorzystaniu farby lateksowej, akrylowej lub wapiennej. O wiele mniej znana jest metoda German schmear. W przeciwieństwie do wymienionych wyżej sposobów zapewnia lepsze krycie, większą trwałość i niezmieniony wygląd przez wiele lat. Wykorzystuje się przy niej nie tylko inny produkt – zaprawę powstałą na bazie piasku, cementu i wody, ale i inaczej się na nim pracuje, a także osiąga zupełnie inne efekty wizualne. Uwaga, biorąc pod uwagę tę technikę, cegły nie mogą być zbyt gładkie, a już na pewno pomalowane, ponieważ zaprawa nie będzie się na nich trzymać.

Jak to wygląda od strony praktycznej? Tuż po nałożeniu czy też rozprowadzeniu zaprawy na powierzchni muru, wyciera się poszczególne obszary w celu odsłonięcia fragmentów cegieł. Ciekawy rezultat może przynieść także rozpoczęcie prac od wypełnienia spoin zaprawą, a następnie dynamiczne przetarcie ściany gąbką. W ten sposób uzyskasz wyraźne białe tło dla cegiełek, a te z kolei pozostaną (jedynie) delikatnie wyblakłe czy też zwietrzałe.

Musisz wiedzieć, że technika German smear, choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się trudna, to jest wysoce trwała i nie wybacza błędów. Kiedy materiał wyschnie i utwardzi się, jakiekolwiek zmiany będą wymagać użycie dłuta, młotka i środka do usuwania kwasu. Jeżeli więc uznasz (czyt. będziesz w 100% pewny), że to wykończenie idealnego do Twojego wnętrza, zastanów się, czy chcesz podjąć się tego zadania samodzielnie, czy też nie czujesz się na siłach i lepiej będzie zlecić je profesjonaliście.

Przeczytaj także: Ściany z cegły w przedpokoju, czyli jak zrobi dobre pierwsze wrażenie

Germen schmear – do jakiego stylu aranżacyjnego pasuje?

Klasyczne metody obróbki cegły, tj. użycie wapna czy wybielacza wyglądają zupełnie inaczej niż grubsza czy też cieńsza zaprawa rozsmarowana na ceglanej powierzchni (Germen smear). Oczywiście zdarza się, że efekt niemieckiej zaprawy można pomylić z wymienionymi wyżej metodami na uzyskanie białych cegieł, jednak zauważmy, że może to wynikać np. z różnych wymiarów użytej cegły, sposobu ułożenia jej na murze, a nierzadko ilości czy też staranności wykorzystanej fugi. Przeglądając inspiracje wnętrz z białą cegłą na ścianie, pamiętaj o tym. Weź także pod uwagę to, czy metoda, która wpadła Ci w oko i w danej chwili wydaje się być absolutnym strzałem w dziesiątkę, na pewno będzie pasować do stylu Twojego wnętrza. Nierzadko silimy się na wprowadzenie modnego czy też szalenie atrakcyjnego rozwiązania dekoracyjnego i wypieramy, że nie do końca koresponduje ono z nurtem aranżacyjnym, na który postawiliśmy.

Ze względu na to, że Germen schmear pozwala decydować zarówno o intensywności, jak i o zróżnicowaniu krycia (ile cegieł pozostawić odsłoniętych, a ile pokryć zaprawą), doskonale odnajdzie się we wnętrzach sentymentalnych, rustykalnych (wiejskich), historycznych oraz eklektycznych. Inaczej będzie w pomieszczeniach nowoczesnych, skandynawskich czy boho, gdzie biała cegła czy też biały ceglany mur ma za zadanie jedynie urozmaicić wystrój. Tam wybór farby lateksowej, akrylowej lub wapiennej przyniesie o wiele lepszy efekt.

Przeczytaj także: Aranżacja ściany z cegły. Zobacz, jakie masz możliwości dekoracyjnee-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com