Aranżacja ściany z cegły. Zobacz, jakie masz możliwości dekoracyjne

Aranżacja ściany z cegły. Zobacz, jakie masz możliwości dekoracyjne

Odsłonięta ceglana ściana czy też odtworzony na nowo ceglany mur – w ostatnim czasie zasięg tego trendu wnętrzarskiego jest coraz większy. Zauważmy jednak, że entuzjaści aranżacji o wyrazistym charakterze nie poprzestają tylko na wykończeniu ścian cegłami, lecz szukają kreatywnych sposobów na jej ozdobienie. Brzmi znajomo? Przed Tobą kilka propozycji, dzięki którym ściana z cegieł stanie się dominującym elementem wystroju!

Spis treści:

  1. Zestaw starą cegłę ze sztuką
  2. Rzuć światło na ceglaną ścianę
  3. Postaw na „german schmear”
  4. Zamontuj na ścianie z cegły lustro

Zestaw starą cegłę ze sztuką

Poszukując podpowiedzi na to, jak ozdobić ściany wnętrza, zazwyczaj cegła i wszelkiego rodzaju obrazy czy zdjęcia stanowią osobne propozycje. Przyzwyczailiśmy się, że cegiełki same w sobie są wyrazistym dekorem ściennym, nie ma więc potrzeby, aby zasłaniać je dziełami sztuki. Tymczasem nie do końca tak powinniśmy podchodzić do wystroju wnętrza z cegłą w roli głównej. W końcu równie dobrze ceglana ściana może stanowić oryginalną przestrzeń ekspozycyjną na rozmaite malowidła czy grafiki – zarówno te czarno-białe, jak i kolorowe. Doskonale zdają sobie z tego sprawę architekci wnętrz, którzy coraz śmielej stosują ten zabieg w swoich (ceglanych) projektach. Nie boją się stawiać na duże formaty ani na intensywne barwy. To najlepszy dowód na to, że motyw cegły świetnie odnajduje się we współczesnych wnętrzach.

Przeczytaj także: Lico cegły w aranżacji wnętrz – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Rzuć światło na ceglaną ścianę

Zastanawiasz się, jak podkreślić piękno naturalnej cegły, zwłaszcza jej fakturę, i zrobić na gościach piorunujące wrażenie? Nie ma lepszego sposobu niż wykorzystanie światła sztucznego (oczywiście w stylowej i pasującej do wystroju oprawie). Zastanów się, jakie oświetlenie możesz i oczywiście chcesz zastosować w „ceglanym zakątku”. Możliwości jest wiele, zwłaszcza kiedy spojrzymy na pomieszczenie przez pryzmat dominującej stylistyki, jak również funkcji czy też przeznaczenia. Najczęściej cegła ozdobna pojawia się w salonie i uznajmy to za punkt odniesienia dla poniższych rozważań.

Oświetlenie, jakie powinieneś wziąć pod uwagę w przypadku ceglanego wnętrza to przede wszystkim kinkiety i reflektory sufitowe. Warte uwagi będą na pewno taśmy LED, które doświetlą ceglany mur na całej jego szerokości. To jeszcze nie koniec, bowiem dla wielu zadowalające czy też wystarczające efekty wizualne przyniesie ustawienie lampy podłogowej w sąsiedztwie ceglanej dekoracji. W ten sposób delikatnie czy też nienachalnie podświetlisz ścianę i wprowadzisz do pomieszczenia nastrojowy klimat.

Postaw na „german schmear”

Wiele osób zastanawia się, na jaki kolor czy też strukturę cegieł postawić, aby osiągnąć nostalgiczny czy też sentymentalny charakter we wnętrzu. I choć chętnie wskazalibyśmy kilka ciekawych opcji z naszej kolekcji, tak dziś skupimy się na czymś innym…

German schmear – metoda ta sprawdzi się zarówno tuż po ułożeniu cegiełek na ścianie, jak i po kilku latach posiadania ceglanej dekoracji. To rozwiązanie skierowane również do tych osób, które zdecydują się odsłonić stare cegły spod warstw tynku, lecz ich wygląd nie będzie w 100% satysfakcjonujący (np. ze względu na jednolity kolor cegieł lub rzucający się w oczy, nieestetyczny sposób ułożenia). Mówiąc wprost german schmear możesz się zainteresować w każdej chwili – oczywiście jeśli tylko zechcesz uzyskać wygląd oryginalnego bielonego muru. Ten „niemiecki sposób” pozwoli je skutecznie uatrakcyjnić.

Sama technika murarska – german schmear – polega na nałożeniu odpowiedniej warstwy zaprawy na powierzchnię cegły, a kolejno na umiejętnym jej rozsmarowaniu, pozostawiając teksturowany, bielony efekt, który nie sposób porównać z użyciem białej farby. Niemieckie wykończenie, o którym mowa, odświeża aranżację, jednocześnie wprowadzając do niej pożądany klimat minionych lat (idealne do wnętrz rustykalnych, retro, eklektycznych). Z kolei pomalowanie ściany z cegieł farbą w kolorze białym bardziej niż w powyższych estetykach sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie w roli głównej jest nowoczesny, minimalistyczny design.

Zamontuj na ścianie z cegły lustro

Wykończenie zbyt wielu powierzchni cegłami dekoracyjnymi może przytłoczyć wnętrze, z kolei na zbyt małym fragmencie efekt może nie być zadowalający. Co robić? Na pewno wyznaczyć sensowne strefy, a są nimi choćby: ściana za kanapą w salonie, ściana w przedpokoju oraz przestrzeń wokół umywalki w łazience. W każdej z tych lokalizacji warto uwzględnić lustro, które oprócz swojej podstawowej praktycznej funkcji będzie świetnym ozdobnym uzupełnieniem aranżacji. To jednak nie koniec. W kontekście ceglanej ściany zastosowanie tzw. zwierciadła pociąga za sobą jeszcze inne pozytywne skutki – optyczne powiększenie pomieszczenia czy też nadanie mu głębi.

Podobnie jak przy oświetleniu, tak przy lustrze, zaangażuj się i znajdź model idealny – taki, który pozostanie spójny z charakterem wnętrza. Rynek oferuje dziś wiele interesujących artykułów, a te różnią się między sobą nie tylko kształtem czy rozmiarem, ale i obecnością ramy, a w przypadku jej posiadania, materiałem i kolorem. Jest zatem, w czym wybierać!

Przeczytaj także: Niech żyje wolność, czyli jak urządzić wnętrze w stylu boho chice-cegla.pl Reviews with ekomi-pl.com